MOJA MIEJSCOWOŚĆ

 BRACIEJOWA ZIMĄ

     SAM_0359   Widok zimowego krajobrazu to coś pięknego i wyjątkowego. Drzewa pokryte białym śniegiem, gałęzie uginają się pod jego ciężarem, lekko poruszają się na zimowym cierpkim wietrze. Zwały śniegu pokryły dachy domów i innych budynków, spod których wystają sople lodu zwisające do ziemi. Zimowa “pierzyna” przykryła dosłownie wszystko!!!

Dziękuję pani Lucynie W. – stałej czytelniczce za udostępnienie zdjęć z prywatnej galerii.

 

  ATRAKCJE SOŁECTWA:

— Pomnik na polanie kałużówka upamiętniający walki partyzantów AK w 1944 r.

— Pozostałości grodziska wczesnosredniowiecznego o nazwie „GŁODOMANK” na

wzgórzu ‚Okop” (z widocznym zarysem  wałów)

— Pozostałości gródka stożkowego „ZAMCZYSKO”. Prawdopodobnie była to strażnica

państwa na pograniczu polsko-ruskim.

— kapliczka przy drodze Braciejowa-Gumniska, murowana z I połowy XIX w.

— Pomnik przyrody – 250 -letni Jesion ok. 6,5 m obwodu

 

Kałużówka , wrzesień 2012

     Kałużuwka-1024x682[1]     W  miesiącu wrześniu na Polanie Kałużówka zbiera się kilkaset osób, aby wspólnie uczcić pamięć żołnierzy Armii Krajowej walczących za wolność Ojczyzny. To właśnie tutaj 68 lat temu stoczono jedną z największych bitew w południowo-wschodniej Polsce podczas akcji „Burza”. Obwód Armii Krajowej Dębica podczas akcji „Burza” został podzielony na trzy rejony walki. Pierwsze zgrupowanie utworzono w okolicach Sędziszowa Małopolskiego i Ropczyc, drugie w rejonie Dębicy, a trzecie w rejonie Pilzna. Najcięższe walki stoczyło zgrupowanie dębickie. Ich apogeum wystąpiło w czasie bitwy na Kałużówce, która rozegrała się 23 – 24 sierpnia 1944. Właściwą bitwę poprzedził całodobowy atak artylerii niemieckiej rozpoczęty rankiem 23 sierpnia 1944 r. Wczesnym świtem 24 sierpnia, oddziały niemieckie uderzyły na obóz II zgrupowania na polanie Kałużówka. Pod dowództwem mjr. Adama Lazarowicza „Klamry” żołnierze 5 Pułku Strzelców Konnych AK kilkakrotnie odparli atak wroga. Po całodniowej walce, w godzinach wieczornych, niemieckie oddziały wycofały się z rejonu polany. Bitwa na Kałużówce, w opinii historyków, należy do największych, choć niedocenionych potyczek Armii Krajowej w Podokręgu AK Rzeszów w okresie „Burzy”.
Aby zachować pamięć o bohaterach walczących za naszą wolność 2 września br. Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Dębicy, Koło Terenowe ŚZŻAK w Dębicy, Powiat Dębicki, Powiat Ropczycko – Sędziszowski, Miasto i Gmina Pilzno, Gmina Dębica, Miasto Dębica, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Dębica, Zespół Szkół w Gumniskach, Komenda Powiatowa Policji w Dębicy, Hufiec ZHP Dębica, parafia p.w. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Gumniskach i parafia p.w. Św. Jadwigi zorganizowali uroczystość obchodów 68 rocznicy Bitwy na Kałużówce.

 

BRACIEJOWA – LEGENDA POWSTANIA

131[1]      BRACIEJOWA wieś  położona w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Dębica. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Legenda głosi, że na miejscu dzisiejszej wsi Braciejowa był gród ze wszystkich stron otoczony wałami obronnymi. W tym grodzie mieszkała bardzo piękna dziewczyna. Pewnego razu na gród najechali Tatarzy, wszyscy ludzie z grodu ukryli się w zamku. Tatarzy zaczęli oblegać zamek. Powoli zaczęło brakować jedzenia ludzie głodowali. Dziewczyna bojąc się o swoją urodę wyszła tajemnym przejściem i pokazała Tatarom jak dostać się do zamku, a oni wszystko paląc i niszcząc, zniszczyli gród tak, że nigdy nie podniósł się po tym najeździe. Z powodu, że w zamku ludzie głodowali, tamto miejsce nosi po dzisiejszy dzień nazwę „Głodomank”. Po najeździe cudem uratowało się tylko dwóch braci Jowa, stąd powstała nazwa wsi kiedyś zwana Braciajowa dzisiaj Braciejową. O dziewczynie słuch zaginął. Można teraz zobaczyć ruiny zamku i grodu.

130[1]   d61f5243b9b546b0273b5962e054f767_main-300x200[1]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s